Laserové omladenie

Chromofory pre každú „vadu" pokožky sú rôzne. Na omladenie je cieľovým chromoforom voda. Prečo voda? Pretože sa vodné usadeniny nachádzajú v dermis, na rovnakom mieste, kde sa nachádzajú aj fibroblasty, syntetizujú sa hlavné podporné proteíny a prvky extracelulárnej matrice potrebné pre pružnosť pokožky, vrátane slávnej kyseliny hyalurónovej.

Kliniky nám dnes ponúkajú tri hlavné možnosti laserovej terapie.

laserový postup omladenia pokožky

Nealatívny účinok: tón a omladenie

Čo je to:Non-ablative znamená, že epidermis nie je poškodená a táto technika má vysoký stupeň bezpečnosti. Procedúry sú v zásade indikované v prvom štádiu starnutia (jemné vrásky, mierna strata turgoru), po akné atď. Spravidla sú predpísané v kurzoch (3 - 8 procedúr) a odporúčajú sa mladým pacientom - do do 35–40 rokov. V dôsledku toho klesá sekrécia kožného mazu, zmenšujú sa póry, zvyšuje sa úroveň vlhkosti, zlepšuje sa mikrocirkulácia, čo znamená, že po akné má šanca na rozpustenie a jazvy po akné - na vyhladenie. Všeobecne budete pôsobiť sviežo a „fit".

Ako to funguje:Laserový lúč „zahreje" pokožku na teplotu denaturácie proteínov, ako je kolagén, vďaka čomu sa aktivuje produkcia nového proteínu, ako aj ďalších zložiek extracelulárnej matrice. To znamená, že účinok je iba na hlboké vrstvy pokožky a na povrchu teplota nepresahuje 40-48 stupňov a nedochádza k poškodeniu.

Čo je potrebný laser: Najpopulárnejšie sú diódové lasery s vlnovou dĺžkou 1064 nm (Nd: YAG), 1540 nm (Er: Glass).

Ablatívny účinok. Brúsenie

Čo je to:Ablatívne - znamená to, že epidermis je poškodená, tkanivá sú odstránené. Toto je nepochybne jedna z najefektívnejších metód, pretože po ukončení procedúry dôjde k úplnému reštartu systému, to znamená, že pokožka začne pracovať ako pred „10 rokmi", štruktúra dermis sa úplne prestaví.

V skutočnosti je v tom iba jedno mínus, ale čo je nevýhoda. V priebehu procedúry ste jednoducho „stiahnutí z kože". Jedná sa o otvorenú ranu so všetkými následnými následkami (pigmentácia, možnosť infekcie, krvácanie z kôr, nekróza) a rehabilitáciu do jedného mesiaca. Výber pacientov na takýto zákrok je veľmi vážny, len sa k takejto poprave nedostanete. Ale ak máte hyperkeratózu, ovál tváre už úplne odplával a všetky príznaky starnutia sú na tvári už dávno - ste kandidátom na opätovný povrch.

Ako to funguje:Absorpciou laserovej energie sa voda mení na vodnú paru a odparuje sa spolu s bunkami a spojivovými zložkami - to je ablácia. Pleť teda dostane silnú podporu a začne sa intenzívne regenerovať. Vďaka tomu sa aj hlboké vrásky zhustia a vyhladia. Účinok sa nabaľuje postupne, to znamená, že po pár mesiacoch budete vyzerať lepšie, potom ešte lepšie a ešte lepšie a potom bude nasledovať druhý postup.

Aký druh laseru je potrebný:Najpopulárnejším je CO2 laser (CO2 Reliant re: pair 10 600 nm). Strach z toho je známy ženám od začiatku 90. rokov, keď boli CO2 lasery uznávané ako „zlatý štandard" a „svätý grál" laserového omladenia. Ako alternatívu k nim sa neskôr objavili erbiové lasery s vlnovou dĺžkou 1550 alebo 2940 nm (Er: YAG 2940 nm), ktoré nepôsobia tak hlboko, proces hojenia po nich trvá priemerne týždeň (prvé dni však po ukončení procedúry sú stále veľmi ťažké). Stojí za zmienku, že takéto postupy vykonávajú najkvalifikovanejší odborníci a sú vo svojich rukách vynikajúcim nástrojom.

Frakčná termolýza

Čo je to:Iný spôsob omladenia, nie taký „drakonický" ako ten predchádzajúci. Potom, čo si lekári uvedomili, že neablatívna liečba nefunguje tak, ako by chceli, a laserový resurfacing mal príliš veľa vedľajších účinkov, začalo sa intenzívnejšie hľadať alternatívne možnosti. V roku 2004 bola navrhnutá frakčná technika.

Frakčný znamená, že k vplyvu dôjde iba na konkrétnu oblasť - zónu mikrotermálneho spracovania (MLZ). Frakčná termolýza je indikovaná na strie, vrátane popôrodných, atrofických jaziev, ochabnutej pokožky, všetkých druhov starnutia, vrások okolo očí - dokáže takmer všetko! Dnes je to najefektívnejší a najpopulárnejší omladzovací postup. Ale opäť nevystúpite pri jednom postupe.

Ako to funguje:Voda sa podobne ako pri laserovom resurfacingu zahrieva - všetok prebytok sa odparí. Horná vrstva kože ale nie je úplne odstránená, striedajú sa „poškodené" a „nepoškodené" oblasti, ako na diernom lístku alebo šachovnici. Čím menšie sú také zóny, tým viac je pokožka „omladená", zatiaľ čo doba zotavenia je v porovnaní s resurfacingom výrazne znížená. Ideálna veľkosť zóny ešte nie je stanovená, každý špecialista má na to svoj názor. Spravidla je priemer zóny 100–200 µm v hĺbke 300–1400 µm. Pre porovnanie - hrúbka epidermy je asi 200 mikrónov, čo znamená, že laser môže „prepichnúť" až do dermy (kam sa musíme dostať).

Aký druh laseru je potrebný:Fraxel sa dá robiť na ablatívnych a nealatívnych systémoch, účinok je odlišný. S nealatívnym účinkom dochádza iba ku koagulácii epidermy a nie k jej odstráneniu, ale tiež klesá účinnosť omladenia (vlnové dĺžky 1440, 1540 a 1550 nm). V ablatívnych systémoch sú populárne systémy Active-FX CO2 (10 600) a erbium so systémom IPL (intenzívne pulzné svetlo - polychrómované svetlo, široký rozsah vlnových dĺžok, na rozdiel od monochromatického laseru).

Novým trendom v tejto oblasti je „nanoperforácia" alebo SMA (vesmírne modulovaná ablácia, ktorú nemožno zamieňať s ultrazvukovým zdvíhaním pomocou SMAS). MLZ majú priemer 50 mikrónov a rovnakú hĺbku - takmer šperk. Aj tu je krátke rehabilitačné obdobie.

Odkaz: SMAS alebo povrchový svalový aponeurotický systém - účinok na svalovo-aponeurotickú vrstvu, tenkú vrstvu (fasciu) pod tukovým podkožným tkanivom, ktorá sa spája so svalmi tváre a krku. Starneme - táto vrstva „klesá", zdvihnite ju - a tvár bude vyzerať oveľa mladšie. Procedúra je zvlášť efektívna pre dolnú tretinu tváre, ktorá sa s vekom prepadáva. Lasery nemôžu preniknúť tak hlboko, ale ultrazvuk to dokáže. Typicky sa systém Ulthera používa na zdvíhanie SMAS.

Pretože sa voda počas omladzujúcich laserových procedúr odparuje, môžete byť dehydratovaní. Na základe toho sa môžete pripraviť na postup absolvovaním kurzu biorevitalizácie kyselinou hyalurónovou. Nebuďte prekvapení, ak vám klinika ponúka tieto injekcie pred alebo medzi laserovými zákrokmi.

Tip: Nevyberajte si prístroj a laser, ale špecialistu. Výsledok závisí od jeho kvalifikácie. Nech už je odporúčanie akékoľvek, ubezpečte sa, že ste plne informovaní o tom, aký výsledok môžete očakávať, aké riziká pre vás hrozia (najmä ak máte sklon k tvorbe jaziev) a čo treba robiť pred a po zákroku. Možno budete musieť urobiť zmeny vo svojej rutine starostlivosti.

Podľa môjho názoru lasery pripomínajú čarovnú paličku, ktorá dokáže z Popolušky urobiť princeznú. Hlavná vec je tu zvoliť správnu vílu.